Poznávací zájezdy 2024 | Finsko | CK Emma

X

Pondělí-pátek 09:00-17:00
+420 542 214 343

skrýt rozšířené vyhledávání

Finsko

FINSKO


Finská republika je severská země v severovýchodní Evropě, kterou omývá Baltské moře na jihozápadě, Finský záliv na jihovýchodě a Botnický záliv na západě. Finský oficiální název zní Suomen Tasavalta zkráceně Suomi - Země tisíců jezer. Nejdelší hranice má s Ruskem, dále sousedí se Švédskem, Norskem a Estonskem. Pod finskou suverenitu patří také souostroví Alandy na jihozápad od pobřeží, které však má rozsáhlou autonomii. Hlavním městem jsou Helsinky, které mají atmosféru velké vesnice. Součástí Helsinek je spousta ostrůvků ležících ve zdejších zálivech u členitého pobřeží. Druhé nejstarší město Finska, Porvoo se nachází asi 50 km od Helsinek, na pobřeží Finského zálivu. Porvoo je jedním z šesti středověkých finských měst a je známé zejména svými starými dřevěnými domky a přístavními sklady, které čekají na zapsání do Seznamu světového dědictví UNESCO. Savonlinna je romantické město je vyhledávaným cílem turistů a také ideálním výchozím místem na výpravy do jihovýchodního Finska. Kuopio je příjemné město ve východním Finsku obklopené hustými lesy a jezery. Známé se především saunou Jätkänkämppä, která je největší kouřovou saunou na světě.


Tampere je třetí největší finské město a rozkládá se mezi dvěma obrovskými jezery Näsijärvi a Pyhäjärvi a je důležitým průmyslovým centrem země.
Ve Finsku je asi 35 národních parků. Dohromady tvoří nejrozsáhlejší chráněné území v Evropě. Mezi nejznámější patří park Koli a Oulanka.


Finsko je zemí tisíců jezer a ostrovů. Přesněji je ve Finsku 187 888 jezer větších než 500 m2 a 179 584 ostrovů, z nichž jen 80 897 leží v moři. Jezero Saimaa je čtvrté největší v Evropě. Finsko má nejmenší hustotu obyvatelstva v Evropě: 16 obyvatel na km2. Sauna zde patří k rodinnému životu, ale je neodmyslitelnou součástí i života společenského. Jdete k někomu na večeři - jste nejprve pozvání do sauny. Přijede významná státní návštěva - jde nejdřív do sauny.

Zájezdů 0