Skandinávské Norsko je symbolem neporušené přírody, vysoké životní úrovně, vyspělé ekonomiky a stovek let strávených pod nadvládou okolních států. Potomci dávných Vikingů dnes patří mezi přední světové producenty vodní energie, exportéry mořských plodů a zpracovatele ropy. Norsko je umístěné na západě Skandinávského poloostrova a náleží k němu také velké množství ostrovů - některé zdroje hovoří až o padesáti tisících. Z těch větších to jsou například arktické Špicberky, Bouvetův ostrov, Medvědí ostrov a ostrov Jan Mayen. Nejdelší hranici sdílí Norsko se Švédskem, na severu sousedí také s Finskem a Ruskem. Z větší části je však obklopené vodou, konkrétně Norským mořem, Severním mořem a Barentsovým mořem. Hlavním městem Norského království je Oslo, které je usazené ve fjordu na jihu země. V čele konstituční monarchie stojí od roku 1991 král Harald V.
Norsko je po celém světě proslavené kvůli své úchvatné přírodě, která zůstala na mnoha místech takřka nedotčená člověkem. V převážně hornatém reliéfu se nachází tisíce jezer, stovky metrů vysoké vodopády, divoké řeky a lesy. Ve volné přírodě se navíc pohybuje množství arktických a středoevropských zvířat. Specifickým norským úkazem jsou fjordy, hluboká údolí vzniklá činností ledovců, která jsou zatopená mořem a táhnou se někdy až stovky kilometrů do vnitrozemí.
Reliéf Norska byl modelován mnoha ledovci, četné fjordy vznikly zatopením ledovcových údolí. Pobřeží je členité, příkré a fjordové s mnoha drobnými ostrovy a zálivy. K jihovýchodu je pobřeží méně členité a pozvolné, ale přemodelování ledovci je také patrné. Celým Norskem se od jihu táhne Skandinávské pohoří, kde se nachází i největší pevninský evropský ledovec Jostedalsbreen.