Pobytové zájezdy 2024 | Severní Kypr | CK Emma

X

Pondělí-pátek 09:00-17:00
+420 542 214 343

skrýt rozšířené vyhledávání

Severní Kypr

SEVERNÍ KYPRSeverní Kypr, oficiálním názvem Severokyperská turecká republika je státní útvar se znaky samostatné republiky. Rozkládá se v severní třetině ostrova Kypr. V současné době je stát Severní Kypr uznán pouze Tureckem. Nikósie (taktéž Lefkósie) je hlavní a rovněž i největší město Kypru. Je rozděleno od roku 1974 na jižní (řeckou) a severní (tureckou) část, které jsou od sebe odděleny demilitarizovanou zónou, tu lze překročit na dvou hraničních přechodech. Řecká část města, která zabírá jižní, západní a východní stranu Nikósie, má něco přes 200 000 obyvatel, turecký sever města pak něco přes 84 000 obyvatel.


Severní Kypr, to je teplé moře, poklidné mořské pobřeží, nesčetné písečné pláže a v neposlední řadě nedotčená příroda v pohoří Pentadaktylos.


Pokud máte zájem o památky, přijdete si na Severním Kypru na své, ať už navštívíte neolitická naleziště, zbytky nádherných římských komplexů na mořském pobřeží, křižácké hrady v horách nebo starobylé kláštery s cennými freskami.


Famagusta je město ležící na severovýchodě ostrova, nabízí například prohlídku městských hradeb vystavěných Benátčany. V okolí je možno navštívit archeologická naleziště, která nás nechají nahlédnout do dávných časů, a několik kostelů.


Salamis (Salamína) je starověké město ležící při východním pobřeží ostrova Kypr, pět kilometrů severně od města Famagusta. V dřívějších dobách bývalo hlavním městem ostrova. V roce 450 před našim letopočtem se zde odehrála bitva mezi Athéňany a Peršany.


Kyrenie je prý perlou severní části ostrova. Místo, kde leží Kyrenie, bylo obydleno Řeky již někdy v 10. století před naším letopočtem. Kyrenie patřila mezi deset měst starověkého Kypru. Malebný přístav, úchvatná stará čtvrť, zdejší hrad, to vše stojí za návštěvu, stejně jako okolí města Kyrenie.


Poloostrov Kormakitis je sídlem křesťanské sekty Moronitů. Z poloostrova můžete zahlédnout poměrně blízké břehy Turecka, které je odtud vzdálené asi 60 kilometrů vzdušnou čarou.


Poloostrov Karpaz je považován za jeden z posledních rájů n zemi, místo, kde se líhnou želvy.

Zájezdů 0