Poznávací zájezdy 2024 | Švédsko | CK Emma

X

Pondělí-pátek 09:00-17:00
+420 542 214 343

skrýt rozšířené vyhledávání

Švédsko

ŠVÉDSKO


Švédsko, které si od počátku dvacátého století zachovává neutralitu, patří k nejvyspělejším státům Evropy. Švédské království (Konungariket Sverige), které patří mezi největší evropské země, leží na Skandinávském poloostrově, mezi Norskem a Finskem. Švédsko se skládá ze čtyř historických zemí – Götaland, Svealand, Österland a Norrland, přičemž Österland je území, které dnes náleží Finsku.


K jeho celkové rozloze, jež činí bezmála 450 tisíc čtverečních kilometrů, patří kromě pevninské části také množství různě velkých ostrovů. Největšími z nich jsou Gotland a Öland, ležící poblíž jižního pobřeží.


Hlavní a zároveň největší město Stockholm se rozkládá na celkem čtrnácti ostrůvcích mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem. Právě pro tyto své vlastnosti se metropoli často přezdívá Benátky severu. Dalšími významnými městy jsou Göteborg, přezdívaný malý Londýn, kde svého času pobýval i Bedřich Smetana, dále Malmö, tzv. Severská riviéra nebo Uppsala, kde se nachází jedna z nejstarších světových univerzit, na níž učil například i Jan Amos Komenský.


Švédsko je dědičnou konstituční monarchií. Hlavou státu je král, který má ovšem pouze reprezentativní funkci. V roce 2010 tuto funkci zastává Carl XVI. Gustaf, po něm by měla na trůn usednout jeho prvorozená dcera Victoria.


Ve Švédsku se nachází 28 národních parků s celkovou rozlohou cca 6 330 km2, což představuje cca 1,4 % rozlohy země. Největší z nich je Národní park Padjelanta, nejstaršími jsou Národní parky Abisko, Stora Sjöfallet, Sarek, Pieljekaise, Sanfjället, Hamra, Ängsö, Garphyttan a Gotska Sandön, které byly vyhlášeny již v roce 1909. Největšími jezery jsou Vänern, Vättern a Mälaren.
Pro sever, a tedy i pro Švédsko jsou typické polární noci a také severní polární záře., aurora borealis.

Zájezdů 0