1. den:
V ranních hodinách odjedeme z Brna (cca 06:00), Mikulova, další nástupní místa (viz. trasy 1, 2, 3A, 3B): Žďár nad Sázavou 300 Kč, Jihlava 300 Kč, Velké Meziříčí 300 Kč, Velká Bíteš 200 Kč, Uherské Hradiště 300 Kč, Veselí nad Moravou 300 Kč, Strážnice 300 Kč, Hodonín 300 Kč, Břeclav 250 Kč, Zlín 400 Kč, Kroměříž 400 Kč, Vyškov 200 Kč, Přerov 400 Kč, Olomouc 350 Kč, Prostějov 300 Kč.
Krátce se zastavíme na odpočívadle Bad Fischau, které projektoval kontroverzní umělec s neobvyklým smyslem pro barvu a formu, F. Hundertwasser, který nenáviděl rovné čáry. Směřovat budeme do jižního Štýrska, kterému se také říká „štýrské Toskánsko“, kde si z rozhledny na nejvyšší vyvýšenině oblasti Sausal vytvoříme obraz o rozmanitosti této krajiny. Projíždět budeme kopcovitou krajinou rakouského Toskánska posetou pěstěnými vinohrady, kde jeden vinařský statek střídá druhý, vinné šenky se předhánějí v kulinářských nabídkách, větrná kola se vesele točí a lidé mají dobrou náladu. Kde místo cypřišů se tyčí topoly a místo zámků můžeme vidět originální hospůdky zanořené do husté zeleně. Zastavíme se v lisovně dýňového oleje, ”zeleného zlata” z jižního Štýrska, kde si tento olej nenapodobitelného aroma a jemné ořechové chuti, který je bezkonkurenční vizitkou štýrské gastronomické kultury, můžeme výhodně zakoupit. V nejvýše položeném vinařském městečku v Evropě Kitzeck navštívíme rodinné vinařství, seznámíme se s jeho produkcí a vynikající místní štýrská vína ochutnáme a na závěr si je budeme moci i zakoupit. V podvečer přijedeme na ubytování do okolí Grazu do vesničky malebně položené ve štýrských kopcích. Náš hotel disponuje venkovním bazénem. Nocleh.
2. den
Po snídani pojedeme na západní okraj Grazu, abychom navštívili Eggenberg (UNESCO), nejvýznamnější zámecký komplex ve Štýrsku, který byl postaven podle vzoru španělského El Escorialu. Stavba zámku se řídila podle matematického programu, jehož cílem byl palác, který měl být obrazem vesmíru. V zámku se nachází také první rakouské muzeum Joanneum. Projdeme se i parkem a zahradami, které zámek obklopují. Poté zamíříme do Grazu, hlavního města Štýrska, jehož historické centrum je na seznamu světového dědictví UNESCO. Projdeme se po Hlavním náměstí, kterému dominuje kašna se sochou arcivévody Jana. Od radnice se vydáme do známé Herrengasse, na níž mimo jiné nalezneme „malovaný dům“ a Zemský dům, nejmohutnější stavbu štýrské renesance. Hlavním symbolem a jakýmsi poznávacím znakem města je Schlossberg – zámecký vrch s hodinovou věží a pevností, jejíž základy pocházejí již z 9. století. Je také zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejhůře dobyvatelná pevnost. A kdo by neznal lipicány, nejstarší kulturní plemeno Evropy? Ale víte, že pochází ze Štýrska a že každoročně přijde na svět více než 30 hříbat? Nejen to se dozvíme ve spolkovém hřebčíně v Piberu, který je domovem koní španělské jezdecké školy. Naší poslední zastávkou bude městečko Bärnbach, které se může pochlubit opravdovým unikátem. Zdejší kostel sv. Barbory navrhl opět proslulý rakouský výtvarník a architekt F. Hundertwasser. Nevysokou věžičku zakončenou zlatou bání i přiléhající budovy zdobí mozaiky z keramických úlomků. Dekorace i okna vypadají, jako by se na výzdobě podílela dětská ruka libující si v pastelových i sytých barvách. Budova je obklopená 12 branami symbolizujícími světová náboženství a kultury. Návrat na ubytování.
3. den:
Po snídani se vypravíme do východní části Štýrska, abychom si prohlédli zákulisí jednoznačně nejoriginálnějších rakouských lázní. Komplex Rogner v Bad Blumau (cca 8 €) v sobě skrývá mnohem víc než jen termální lázně. Léčivé prameny, saunová zákoutí, hotelové prostory a rozsáhlé zahrady spojil architekt F. Hundertwasser do harmonického celku a vytvořil tak skutečné umělecké dílo – křivé zdi, nerovné podlahy, zvlněné střechy, na nichž roste tráva a stromy, okna a balkóny všech tvarů a velikostí, kachlové sloupy, zlaté kopule aj. Rozloha vodních ploch jedenácti různých krytých i venkovních termálních bazénů činí celkem 2.724 m2. Vedle samotných lázní nás zaujme velký lázeňský park, kde roste jeden z nejstarších dubů v Evropě, kterému je více než 1.000 let. Odpoledne strávíme ve Vídni opět v „blízkosti“ významného architekta Hundertwassera. Vídeň se pyšní největším množstvím jeho staveb, samozřejmě zavítáme k jeho nejslavnější stavbě – nájemnímu Hundertwasserovu–Krawinovu domu a k protější Village, hravé autodílně a uvidíme i známou spalovnu odpadu a teplárnu ve Spittelau. Poté si již odpočineme u šálku kávy v galerii KunstHaus Wien, která byla přestavěna z původní továrny na nábytek podle Hundertwasserových návrhů. Budeme moci navštívit umělcovo muzeum, kde se dozvíme o jeho životě, o tom, proč změnil své původní jméno Stowasser, seznámíme se se sbírkou jeho grafik, tapisérií a architektových návrhů. Příjezd do Brna ve večerních hodinách (cca 20 hod.).