X

Pondělí-pátek 09:00-17:00
+420 542 214 343

 

Bulgakův Kyjev, Černobyl a živý skanzen Sovětů

Ukrajina

KYJEV • ČERNOBYL • PRIPJAŤ • SLAVUTYČ • ČERNIGOV • MEŽYHIRJE
Bulgakův Kyjev, Černobyl a živý skanzen Sovětů

Termíny a ceny

Konstantní příplatky

Příplatek za jednolůžkový pokoj Na osobu / Na zájezd 2300
výlet do Černobylu Na osobu / Na zájezd 2600
Základní informace k poznávacím zájezdům najdete zde.
Kompletní tabulka katalogových cen

Program zájezdu

1. den:

Odlet z Prahy do Kyjeva, po příletu absolvujeme okružní jízdu. Naši prohlídku města zahájíme na náměstí Majdan nezávislosti, kde v roce 2013 začala pro Ukrajince tzv. Revoluce důstojnosti. Pojedeme k monumentální soše Matky-vlasti, odkud se nám otevře jedinečný výhled na město, po bulváru Chresčatyk, který dává vzpomenout době těžkého poválečného stalinismu ve městě, které bylo za války mocně bombardováno, ale který se dnes vždy o víkendových večerech proměňuje z rušné třídy na pěší zónu, a tedy místo setkávání muzikantů a jiných umělců. Kolem Zlaté brány, která je připomínkou opevnění kdysi klíčového středověkého města východní Evropy, se dostaneme k univerzitě Tarase Ševčenka a parlamentu, kde kdysi krátce zasedala v r. 1917 tzv. Ukrajinská lidová republika. Nahlédneme do chrámů sv. Sofie z 11. století a sv. Michajla z 12. století, které sehrály v dějinách země důležitou roli. Večeře v hotelu, nocleh.

2. den

Po snídani se vydáme do nejstaršího kláštera na celé Rusi – Kyjevo-pečerské Lavry z 11. století, kde vedle prohlídky komplexu navštívíme také prastaré katakomby s ostatky mnichů, kam se vypravují místní poutníci, a podíváme se i do dílny, kde se píší ikony se svým symbolickým znázorňováním. Kousek od kláštera se také nachází Památník hladomoru připomínající jednu z nejděsivějších kapitol moderních dějin země. Na oběd zamíříme do starého města, obchodnické čtvrti Podil, které je hezkou protiváhou sovětským bulvárům v centru. Kyjevské speciality ve výhodných cenách ochutnáme v jedné z oblíbených restaurací nedávno vzniklého řetězce. V Podilu sídlí také nejen historicky významná Kyjevo-mohyljanská akademie, která byla pozoruhodným projektem centra pravoslavné duchovní inteligence, a která dává vzpomenout době ukrajinského baroka a kozáků, tedy podle Ukrajinců době největšího rozkvětu země. Poté se projdeme do bohémské uličky plné divadel, kaváren a restaurací, kde navštívíme dům, ve kterém žil slavný kyjevský rodák Michail Bulgakov, autor románu Mistr a Markétka. V osobním volnu si budeme moci posedět v místních kouzelných kavárnách, nakoupit si tradiční ukrajinské suvenýry, jako jsou vodka, vyšívanky, zajímavá je i móda inspirovaná místním folklórem. Neměli bychom si nechat ujít ani návštěvu obchodního domu „Vsje svojim“, kde najdeme kolekce výhradně ukrajinských designérů. V podvečer při západu slunce budeme obdivovat Kyjev i téměř mořský přístav z hladiny Dněpru během lodní plavby.

3. den:

Po snídani se fakultativně vypravíme do Černobylu, místa neblaze proslulé jaderné havárie, která nezanechala apokalyptický ráz pouze ve zdejší zakázané zóně kolem reaktoru, ale která znamenala také definitivní konec éry Sovětského svazu. Do té se přesto autenticky vrátíme ve městě Prypjať, které zůstalo opuštěným a zakonzervovaným městem duchů po dramatické evakuaci obyvatel. Uvidíme i školu, kulturní dům, plavecký bazén, lodní přístav a nemocnici. Před odjezdem projdeme dozimetrickou zónou. Po návratu do Kyjeva si můžeme odpočinout v proslulých kyjevských parcích, kde dnes na festivalech veřejně čítávají přední ukrajinští spisovatelé. Před večeří se zastavíme u třetího ze symbolů centra města – chrámu sv. Andrije, odkud se nabízí romantický výhled na staré město a přístav.

4. den:

Tento den se budeme věnovat okolí Kyjeva. Ohromí nás nejen obrovská řeka Dněpr připomínající moře, kolem které budeme projíždět, ale především „sovětské“ město Slavutyč, které je živým skanzenem pozdně sovětské panelákové architektury. Bylo zbudováno narychlo komunisty po černobylské havárii pro evakuované obyvatelstvo z Pripjati. Dozvíme se o unikátním projektu brněnské umělkyně Kateřiny Šedé „Made in Slavutych“, jímž se snaží z letargie probudit místní obyvatelstvo a který se téměř dostal do Guinessovy knihy rekordů… Absolutním kontrastem pro nás bude zastávka v nejstarším ukrajinském městě Černigov se starobylými chrámy a překrásným pravoslavným klášterem. Poté již budeme směřovat do přírodního parku Mežyhirje, kde se nachází velký magnet pro turisty. Viděli jste již Muzeum korupce? Dnes tedy navštívíme bývalou rezidenci prezidenta Janukoviče (cca 12 €), která se rozkládá na neuvěřitelné ploše 140 ha a k jejímuž projetí si můžete vypůjčit i motokolo. Budeme se procházet nádherným parkem se záhony exotických květin, křišťálovými jezírky, fontánami, sochami, uvidíme skleník s banány, golfové hřiště, přistávací dráhu pro helikoptéry ba i osobní benzínovou pumpu. A což teprve, když vstoupíme do Honky, okázalé kýčovité vily vystavěné ve stylu anglického hradu… Nádherné lustry byly doplněny vzácnými ikonami a obrazy slavných mistrů jednoduše ukradených ze státních muzeí. Součástí komplexu je i prezidentova zoologická zahrada, která dnes již patří státu. Cestou zpět se zastavíme u Dněpru, který je lákavým místem k odpočinku, provozování vodních sportů, jsou zde i pláže, kde se místní koupají i marina, která je domovem mnoha jachet..Večer se můžeme vydat s průvodcem do Podolí a zastavit se v některé z útulných Podolských restaurací, které s oblibou navštěvují také místní.

5. den:

Snídaně, transfer na letiště a odlet do Prahy.

Podrobné informace

Cena zahrnuje

• leteckou přepravu Praha–Kyjev–Praha
• transfery z/na letiště v Kyjevě
• 4× ubytování ve 2lůžkových pokojích v hotelu 3*
• 4× snídani
• 2× večeři
• plavbu po Dněpru
• celodenní výlet autobusem (Centrální Ukrajina, Mežihirje 3. den)
• průvodcovské služby

Příplatky

• jednolůžkový pokoj 2 300 Kč
• výlet do Černobylu (včetně oběda) 2 600 Kč
• odbavené zavazadlo do 20 kg 1 600 Kč

Předpokládaná částka na vstupy cca 30 €.

Doprava

Doprava na Ukrajinu je zajištěna leteckou společností
Předpokládaný letový řád (místní časy):
Praha 15:00 - Kyjev 18:15
Kyjev 09:25 - Praha 10:35

Časy letů jsou orientační. Závazné časy letů budou uvedeny v pokynech na zájezd, které budou zaslány zákazníkovi před odjezdem e-mailem nebo poštou.

Proč právě s Emmou?

  • Tradice a zkušenost – jsme tu pro vás od roku 1990 - více informací ZDE
  • Kvalita a spokojenost – zaměřujeme se na střední a vyšší kategorii zajišťovaných služeb. Můžete si přečíst některé ohlasy našich zákazníků.
  • Stálá klientela – vážíme si stálých klientů, kteří se k nám vracejí a poskytujeme jim slevy
  • E-shop – na tomto webu si můžete zájezdy vybrat, zarezervovat, objednat i zaplatit
  • Online sleva – při přihlášení zájezdu online poskytujeme na vybrané zájezdy