Dovolená 2020 | Holandsko | CK Emma

X

Po-Pá: 9:00-17:00 hod.
+420 542 214 343

Holandsko

Dnešní Holandsko tvoří dvě provincie: Severní Holandsko a Jižní Holandsko, které vznikly v roce 1840. Již v době Nizozemské republiky tvořilo Holandsko politické, ekonomické i kulturní centrum, v Holandsku se nachází nejvýznamnější města a přístavy, např. Amsterdam, Rotterdam, Haag, Delft. Holandsko je název středozápadní části a historického území Nizozemska, který se často používá pro označení celého státu.


Oficiální název pro Holandsko je Nizozemské království. Na rozloze 41 864 km2 zahrnuje kromě Nizozemska i Nizozemské Antily v karibské oblasti a ostrov Aruba. Nizozemsko má skoro 17 milionu obyvatel a je nejhustěji zalidněným státem v Evropě. Na severu leží Západofríské ostrovy, které od pobřeží dělí velmi mělké moře zatápěné jen za přílivu. Jsou to ostrovy: Texel, Vlieland, Terscheling, Ameland a Schiermonnikoog. Hlavním městem je Amsterdam, kde je také letiště Schiphol, které patří mezi největší na světě. V Rotterdamu je zase největší Evropský vodní přístav Europort. Královna a vláda sídlí v Haagu.


Na rozdíl od nás si Holanďané více potrpí na tradice. Možná i proto mají jako státní zřízení stále konstituční monarchii s parlamentním systémem vlády. Hlavou státu je od roku 1980 královna Beatrix. Nizozemské království patří mezi země, kde dokážou dělat s květinami úplné zázraky. Důkazem je i slavný květinový park Keukenhof nedaleko Amsterdamu, u města Lisse, který patří k největším a také nejhezčím na světě. Každé jaro zde na rozloze 32 ha rozkvétají miliony květů, základem jsou tulipány, narcisy a hyacinty. Proslulá je i květinová burza v Aalsmeeru nebo květinová korza (např. z Noordwijku do Haarlemu). Holandsko není jen zemí květin, ale také sýrů, které se vyrábí hlavně v Alkmaaru, Edamu a Goudě.

Zájezdů 1
Rozkvetlé Holandsko
9,1 Vynikající

Rozkvetlé Holandsko

First minute
snídaně / polopenze
06.05. - 10.05.
9 990,-
od 9 391,-
Více informací