1. den:
Odlet z Prahy v 21.55 hod., přílet na Island ve 23.50 místního času (o dvě hod. méně), ubytování v nedalekém penzionu.
2. den
: Vydáme se na sever po silnici F35, nazývané též cesta Kjöllur. Jedná se o historickou cestu, která spojovala sever ostrova s jihem. Po ní se vydávali každoročně kmenoví náčelníci se svými družinami na zasedání Allthingu. Její trasa vede islandským drsným a nehostiným vnitrozemím. Cesta je nezpevněná, štěrková, vyhrazená vozidlům s pohonem 4x4. Čekají nás výhledy na druhý největší ledovec Islandu Langjökull, jezero Hvítárvatn. Cestou navštívíme atraktivní pohoří Kerlingarfjöll (Pohoří čarodějnic), jehož celoročně zasněžené vrcholy dosahují 1477 m.n.m. O stálé sopečné aktivitě svědčí geotermální oblast, plná bublajících sirných pramenů. Další cestu si zpestříme koupelí v termálních pramenech Hveravellir. Kolem vnitrozemského jezera Blöndulón (sloužící jako zasobárna vody pro nedalekou hydroelekrárnu) se přesuneme na sever ostrova.
3. den:
Navštívíme starou farmu - skanzen Glaumbaer. Jedná se o unikátní soubor drnových budov – typickou islandskou architekturu zdokonalovanou od počátků osídlení. Zde si můžete udělat obrázek o způsobu života místních obyvatel v 18. a 19. století. Rybářský přístav Siglufjördur bude nejsevernějším bodem naší cesty. Od počátku 20. století byl centrem rybolovu severního Islandu. Budete zde mít možnost navštívit zajímavé muzeum, zaměřené na lov a zpracování sleďů. Dlouhými tunely, které vybudoval Metrostav, se dostaneme do největšího islandského fjordu – Eyjafjörduru, v jehož závěru leží druhé největší město Islandu - Akureyri, jemuž se také někdy říká Hlavní město severu. Akureyri se pyšní největším počtem slunečných dnů na Islandu. Obklopuje jej kulisa vysokých hor, kde se nachází největší lyžařské středisko v zemi. Po prohlídce města budeme pokračovat ke známému vodopádu Godafoss, který patří mezi nejkrásnější vodopády na severu ostrova. Jeho název (vodopád Bohů) pochází z období přijetí křesťanství (r. 1000 n.l.), kdy místní náčelník vhodil do tohoto vodopádu své pohanské bůžky , čímž stvrdil přijetí nového náboženství.
4. den:
Dnes nás bude čekat jezero Mývatn (Komáří jezero), které vzniklo při jedné z erupcí, kdy lávové proudy přehradily odtok vody. Místní zvláštností jsou tzv. pseudokrátery, které tvoří v jezeře ostrůvky. Ptáci zde nacházejí dostatek potravy, proto zde hnízdí nejvíce druhů z celého Islandu, včetně vzácného hohola islandského. K jejich ochraně zde byla zřízena přírodní rezervace. Celé oblasti dominuje sopka Krafla se zajímavou kalderou. Dále uvidíme geotermální oblast Námaskard – oblast bahenních sopek, kráter Hverfjall – 420 m vysoký tufový prsten, jeskyni Grjótagjá s termální vodou o teplotě 45 stupnů. Uvidíme i lávové pole a roztodivné útvary vzniklé sopečnou činností před zhruba 2 tisíci lety - Dimuborgir.
5. den:
Navštívíme přístav Húsavík, kde jsou nejlepší podmínky pro pozorování velryb, případně můžete zvolit prohlídku musea velryb (fakultativní akce). Projdeme se kaňonem Ásbyrgi, který vytvořila ledovcová řeka Jökulsá i Fjöllum. V NP Jökulsárgljúfur můžeme obdivovat unikátní čedičové útvary. Nachází se zde i nejmohutnější vodopád Islandu i Evropy – Dettifoss 100m široký, 44 m vysoký. Průtok hodně závisí na roční době, neboť pramení z ledovce Vatnajökull hluboko ve vnitrozemí.
6. den:
Zastavíme se na kávu na farmě Mödrudalur, což je nevýše položené obývané místo na Islandu, dál pokračujeme pustým vnitrozemím zpestřovaným řadou jezer. Jako orientační bod nám bude sloužit nejvyšší samostatně stojící hora Snaefell (1833 m.n.m.). Využijeme možnosti vykoupat se cestou v jezírku, do něhož padá teplý vodopád, jehož voda má přesně tu teplotu, která potěší cestovatele v chladných dnech. Na závěr dne si prohlédneme vodní dílo a monumentální kaňon Kárahnjúkar.
7. den:
Vystoupáme k třetímu nejvyššímu vodopádu Hengifoss, který je zasazen v čedičové stěně. Odsud se vydáme na jih do jihovýchodních fjordů. Tato panoramatická cesta lemující mořské pobřeží patří k jedněm z nejkrásnějších. Den zakončíme u jednoho z největších lákadel jihovýchodního pobřeží – ledovcové laguny Jökulsárlón. Ledové kry, které se odsud dostávají do moře, jsou posléze vyplavovány na černou pláž, která proto dostala název Diamantová.
8. den:
Navštívíme NP Skaftafell s jeho ledovci a vodopádem Svartifoss. Projdeme se kolem unikátního kaňonu Fjadrárgljúfur, vytvořeného erozí ledovcovými vodami před 2 mil. let. Tento kaňon zpopularizoval ve svém videoklipu Justin Bieber, což vyvolalo takový zájem turistů, že musel být na čas uzavřen, protože hrozilo zničení místní přírody. Pak nás už čeká přesun na prohlídku nejsevernějšího hlavního města Reykjavíku a odsud ve večerních hodinách odjezd na letiště k odbavení.
9. den:
Odlet z letiště Keflavík v 00.40 hod., přílet do Prahy v 06:25 hod.
Změna programu vyhrazena dle pokynů průvodce, v případě nenadálých událostí nebo špatného počasí !!