Mallorca - Blog | CK Emma

X

Pondělí-pátek 09:00-17:00
+420 542 214 343

Cestovní kancelář EMMA pro Vás nabízí pobytové zájezdy do Španělska, Bulharska, Chorvatska, Mallorca s odlety z Brna, Ostravy a Prahy, poznávací a exotické zájezdy

Mallorca

Vybrat si dovolenou je poslední dobou stále těžší. Nabídek, které se předhánějí všemi možnými superlativy je nepřeberně, a jak poznat, kde je to opravdu nejhezčí? Po pár letech jsme opět vyráželi na dovolenou na ostrov Mallorca a přitom přemýšleli, zda to překoná zážitky z posledních destinací. Let z Brna do hlavního města Mallorky, Palma de Mallorca, nás během dvou hodin přenesl do srdce Středomoří a teplota 29 stupňů Celsia asi hodinu před půlnocí nás trošku zaskočila. Ještě nás ale čekal přejezd do severní části ostrova, letoviska Port Pollensa. Na rozdíl od rušných a nejčastěji nabízených středisek, jsme si tentokrát vybrali místa, která nabízela více původní atmosféry Mallorky i více klidu. Ubytování v hotelu Romantic přímo u široké písečné pláže proběhlo rychle a po půlnoci jsme už zaslouženě odpočívali po transferu, který z letiště trval necelou hodinku. Ranní pohled z balkónu na moře a okolní kulisy horských masívů a výběžků nás okouzlil.

Výhled z hotelu Romantic

Hotel Romantic

Svítání na pláži Port Pollensa

Nebylo možné odolat ranní koupeli v moři, které bylo prozářeno východem slunce nad poloostrovem Formentor. Čekal nás den odpočinku, ale i procházek do centra města a po přímořské promenádě s okouzlujícími výhledy, příjemnými posezeními, krásnými zákoutími, menšími plážičkami i řadou původních hotelů, hotýlků i vilek, která nebyla nijak narušována moderní výstavbou, tak obvyklou v jiných přímořských letoviscích Španělska. A měli jsme i štěstí na kulturní události, protože se hned další den konaly zdejší slavnosti s hudbou, posezením u nekonečné řady stolů na ozdobeném historickém náměstí i možností se za 10 Eur přidat ke gastronomickému zážitku a pochutnat si na zdejších specialitách, kterým vévodila fideua - obdoba španělské paelly, ve které jsou místo rýže těstoviny. Nesměl chybět ani zdejší nadýchaný mandlový koláč a samozřejmě výborné víno.

Výstup na Puig Maria v Pollense

Vyhlídka z El Calvario v Pollense

Pollensa, výstup na El Calvario

Další dny jsme věnovali střídavě koupání a střídavě výletům do blízkého okolí, které patří k nejkrásnějším částem Mallorky. Vyjeli jsme si do půvabného historického městečka Pollensa, vyšlápli na nekonečný kopec Puig de Maria s poutní kaplí a s čarovnými výhledy do vnitrozemí i na pobřeží, a nešlo opomenout ani výlet na nejčastější cíl turistů na Mallorce, poloostrov Formentor.

Mys Formentor

Tapas

Opět nás nadchly pohledy na nekonečný skalní masív prudce spadající do tyrkysově modré vody. Po návratu do Port Pollensa jsme večer mohli pokračovat v gurmánských zážitcích. Každý čtvrtek se tady totiž koná "tapeo tour", tedy cesta po zdejších barech, při které můžete v každém z nich za 2 Eura ochutnat španělské tapas (bohatě zdobené chuťovky) a zapít je sklenkou vína nebo piva. Těžko se vybíralo z množství nejrůznějších tapas a těžko se pak i usínalo s plným žaludkem. Ale stálo to za to. Letovisko Port Pollensa si nás podmanilo jak svými krásnými plážemi a divokým okolím,tak gurmánskými specialitami, ale hlavně nenarušenou původní výstavbou a neopakovatelnou atmosférou vyhledávanou zejména španělskými a francouzskými turisty.

Port Pollensa

Po třech dnech pobytu v nejsevernějším cípu ostrova nás čekal přesun do jeho nejzápadnější části. Zvolili jsme cestu napříč pohořím Tramuntana, které tvoří horskou kulisu podél celého severozápadního pobřeží a tak chrání ostrov a vytváří jeho unikátní mikroklima. Silnice M10 procházející tímto pohořím v délce asi 120 km nás zavedla do míst s dech beroucími výhledy na zvrásněné horské stěny, bizarní skalní útvary, hluboká zelená údolí s bujnou subtropickou vegetací, ale i malebné horské vesničky.

Soutěska Sa Calobra

Přehrada Cúber

Krajina u Fornalutx

Projeli jsme pod nejvyšší horou ostrova Puig Major s výškou 1364m, zastavili se v jedné z nejkrásnějších vesnic Fornalutx i hlavním centru této části ostrova Solleru s nádhernou katedrálou, historickou tramvají spojující město s přístavem Port de Soller i cukrárnou, ve které musí každý ochutnat zmrzlinu vyráběnou ze zdejších pomerančů.

Soller

Valldemossa

Valldemossa - Cartuja

Zajímavostí a zastávek cestou bylo tolik, že jsme měli co dělat, abychom se dostali do cíle naší cesty, letoviska Sant Elm, které se nachází v nejzápadnější části ostrova. Zde bylo místo našeho dalšího pobytu. Opět jsme vybrali místo se zachovalou autenticitou původního mallorského stylu života, poklidné a přívětivé, s krásnými plážemi a neuvěřitelně průzračně čistou vodou. Hotel Aquamarin, ve kterém jsme se ubytovali, nás okouzlil od prvního okamžiku...

Architektonicky zajímavá budova vystavěná přímo nad mořem a obklopená z obou stran krásnými plážemi. Vybrali jsme si dražší pokoje směrem na moře a nelitovali jsme

Sant Elm, hotel Aquamarin

Výhledy na zátoku, pláže, horské kulisy a zejména ostrov Dragonera byly úchvatné. Zatímco na severu ostrova jsme pozorovali východ slunce nad poloostrovem Formentor, zde jsme mohli obdivovat krásné západy slunce nad ostrovem Dragonera, který je dnes neobydleným přírodním parkem a častým cílem lodních výletů i milovníků potápění.

Pláž u hotelu Aquamarin a ostrov Panteleu

Výhled z pokoje hotelu Aquamarin

Koupání u hotelu Aquamarin a ostrov Panteleu

Podle odborníků na geomantii se jedná o místo, kudy vstupuje energie na ostrov Mallorca a opravdu jsme se celou dobu pobytu cítili velmi příjemně, odpočatě a klidně. Ale s tak nádhernou vodou, plážemi, kulisou ale i vynikajícím jídlem v hotelu Aquamarin to snad ani jinak nešlo. Nepotřebovali jsme výlety do okolí, ale užívali jsme si koupání a vodních aktivit jako jsou vyjížďky na šlapadlech, kajacích, padling aj., procházky a posezení na jediné místní turistické uličce s příjemnými a veskrze klidnými restauracemi, kavárnami, cukrárnami a bary, obchůdky se suvenýry, ale i výhledy na moře.

Hotel Aquamarin

Terasa hotelu Aquamarin a ostrov Sa Dragonera

Ostrov Sa Dragonera z terasy hotelu Aquamarin

Neodpustili jsme si pouze výlet do 15 km vzdáleného letoviska Paguera, které stále patří k našim nejoblíbenějším dovolenkovým místům na Mallorce. Čas tak rychle utíkal, že jsme už nestihli plánovaný krátký trajekt na ostrov Dragonera. Ale to je důvodem, abychom se sem zase brzy vrátili. I když k tomu nemusíme hledat žádný důvod. To ostatně pochopí každý, kdo sem jednou zavítá.