Dovolená 2024 | Benelux | CK Emma

X

Pondělí-pátek 09:00-17:00
+420 542 214 343

skrýt rozšířené vyhledávání

Benelux

Benelux je označení pro volné společenství Belgie, Nizozemska a Lucemburska. Jeho název je odvozen od počátečních písmen jmen těchto zemí, tedy Belgique, Nederland a Luxembourg.


V roce 1948 byla vytvořena celní unie, později byla přeměněna na hospodářskou unii. Země jsou malé a mají vysokou hustotu zalidnění, pokládají se za nejvyspělejší v Evropě. Celková rozloha území je 76 657 km². Nizozemsko se rozkládá se na ústí řeky Rýn. Nizozemsko spolu s Dánskem má nejintenzivnější zemědělství na světě, převažuje živočišná výroba, hlavně chov skotu na mléko, které se zpracovává na kvalitní sýry, světoznámé je i pěstování okrasných květin například tulipánů a hyacintů. Největším městem je přístav Rotterdam, hlavním městem je Amsterdam.


Hlavním městem Belgie je Brusel, který je sídlem Evropské unie. Největším přístavem jsou Antverpy. Je obývána dvěma národy: na severu žijí Vlámové a na jihu žijí Valoni. V hospodářství převažuje průmysl, především hutnický a strojírenský. Belgie je proslulá výrobou čokolády a broušením diamantů.


Hlavním městem Lucemburska je Lucemburk, který je zároveň největším městem v zemi. Lucembursko je malý vnitrozemský stát a má vyspělé hutnictví a výrobu oceli. Lucembursko má nejvyšší nominální HDP na jednoho člověka na světě. Příčinou této vysoce nadprůměrné hodnoty je, že asi třetinu pracovních sil tvoří příslušníci okolních států, kteří do Lucemburska dojíždějí a nejsou tudíž do obyvatelstva započítáni.

Zájezdů 1
Zeměmi Beneluxu
9,2 Vynikající

Zeměmi Beneluxu

snídaně / polopenze
30.06. - 07.07.24 (8 dní)
od 21 990,-
Více informací