Dovolená 2020 | Irsko | CK Emma

X

Po-Pá: 9:00-17:00 hod.
+420 542 214 343

Irsko

Irsko leží na samém konci Evropy, téměř izolované, za to neuvěřitelně romantické, obklopené vysokými mořskými útesy a doslova poseté fuchsiovými keři. Ostrov je 486 km dlouhý a 275 km široký a žije zde necelých 6 milionů obyvatel, z toho 4 miliony v Irské republice a zbytek v Severním Irsku. Historicky je ostrov rozdělen do 4 velkých provincií - Ulster, Munster, Leinster a Connacht a dále do 32 oblastí. 26 z nich náleží Irské republice a zbývajících 6 Severnímu Irsku. Hlavou státu Irské republiky je prezident a výkonná moc náleží parlamentu. Severní Irsko má svoji místní výkonnou moc, ale stále je součástí Velké Británie.
Irsko leží v mírném pásu s letními teplotami od 15 do 20 stupňů Celsia. Převládají zde teplá léta a mírné zimy díky teplému Severoatlantickému proudu. Sníh se v zimě objevuje jen zřídka, zato přeháňky vás mohou potkat v kteroukoliv roční dobu.
V Irské republice jsou dva oficiální úřední jazyky - irština a angličtina. Všechny nápisy na cestách a na ulicích jsou většinou v obou jazycích. Oficiálním jazykem v Severním Irsku je angličtina.
Irsko se pyšní různorodou historií, najdete tu mnoho dochovaných zbytků historických staveb, archeologických nalezišť z doby prvních osadníků země okolo 3000 př. n. l. a mnoho keltských pevností ve tvaru prstenu z doby bronzové a železné.
Na většině území Irska leží louky a vřesoviště, najdeme zde i četná rašeliniště, převážná část ostrova má ale bujnou vegetaci, která je zde díky mírnému klimatu a častému jemnému dešti.
Hlavním a zároveň největším městem Irské republiky je Dublin (v originále Baile Átha Cliath), který leží na východě země při ústí řeky Liffey do Irského moře. Kilkenny je snad nejmalebnějším vnitrozemským městem Irska.
Národní park Killarney je vůbec nejnavštěvovanější oblastí Irska. Cork je druhým největším městem Irské republiky. Clonmacnoise je nejvýznamnějším irským klášterním komplexem a je umístěn na vyvýšeném místě nad řekou Shannon, která je nejdelší řekou Irska, ale i Britských ostrovů.
Jednou z největších přírodních atrakcí Irska jsou Cliffs of Moher (Moherské útesy), 200 m vysoké útesy, o něž se tříští vody Atlantiku.
Dalšími místy, která by neměla zůstat opomenuta, jsou Rock of Cashel, původně hrad na vápencovém pahorku, později sídlo biskupství, Adare – nejkrásnější vesnice v Irsku, Galway – tradiční centrum irské hudby a také centrum gaelského Irska, Glendalough – jeden z nejvýznamnějších raně křesťanských klášterů v Irsku a Powerscourt s jeho velkolepými zahradami.
Patronem Irska je svatý Patrik, na jehož počest se 17. března po celém světě slaví Den svatého Patrika.

Zájezdů 1
Irsko - smaragdový ostrov - letecky
9,7 Vynikající

Irsko - smaragdový ostrov - letecky

snídaně / polopenze
Praha
24.07. - 31.07.
29 990,-
od 28 191,-
Více informací