1. den:
V ranních hodinách odjedeme z Brna, následně z Prahy, Plzně (další nástupní místaŽďár nas Sázavou 300 Kč, Jihlava 300 Kč, Velké Meziříčí 300 Kč, Velká Bíteš 200 Kč, Uherské Hradiště 300 Kč, Veselí nad Moravou 300 Kč, Strážnice 300 Kč, Hodonín 300 Kč, Břeclav 250 Kč, Plzeň 0 Kč, Praha 0 Kčm Jihlava-Pávov 0 Kč, Velké Meziříčí 0 kč, Velká Bíteš 0 Kč). Odpoledne přijedeme na romantickou stezku do bavorského Rothenburgu na řece Tauber, města, kde se čas zastavil před třemi sty lety. Zde se také ubytujeme. Náš hotel se nachází v bezprostřední blízkosti historického centra, které se ukrývá za středověkým opevněním, do nějž se vchází několika branami. My vstoupíme do středověkého města branou nám nejbližší – branou Galgentor. Středověké srdce města dává na odiv malebné a zachovalé hrázděné domy či kamenné věžičky, které jsou lemovány dlážděnými cestami. Přestože je Rothenburg tak malý, najdeme zde nepřeberné množství historických míst, muzeí, kostelů, klášterů a pomníků. Na náměstí Marktplatz se majestátně tyčí monumentální gotická budova radnice s barokním podloubím s 61 m vysokou věží – po zdolání velmi strmých schodů se nám otevře fascinující výhled na celé město a okolí. V gotickém kostele sv. Jakuba si prohlédneme oltář od Friedricha Herlina s řezbami a plastikami pašijových výjevů a Poslední večeří, které spolu s hlavním oltářem patří k vrcholným dílům evropské gotiky. A jak chutná víno z vinic pod hradbami? O tom se přesvědčíme ve středověkém sklepě, kde ochutnáme vzorky místních proslulých odrůd, ať již to bude Sylván, Bacchus nebo Domina a zjistíme, jak důležitá je především půda pro jejich „tvář“. Den zakončíme procházkou kolem městských hradeb, za nimiž se rozkládají vinice, a kde se nám z hradní zahrady otevře strhující výhled na město a říční údolí. Večeře pro nás bude připravena v rustikální Stube.
2. den
Po snídani přejedeme do města Würzburg na řece Mohan, který stejně jako Drážďany po 2. sv. válce povstal z popela a dnes je vyhledávaným turistickým cílem, ale také producentem výtečného franckého vína. A jak se žilo v biskupské rezidenci v 18. století? To zjistíme při návštěvě biskupského paláce ve Würzburgu. Velkolepá rozlehlá würzburská rezidence obklopená nádhernými zahradami zahrnující Hofkirche, císařský sál, ale také Napoleonovu ložnici, na jejíž výzdobě se podíleli významní barokní umělci jako Giovanni Battista, Johann Thalhofer, Lukas von Hildebrandt a další, je pro svou jedinečnost zapsána na seznamu UNESCO. Po prohlídce rezidence nás bude očekávat návštěva barokního sklepa, který o sobě říká, že patří k nejkrásnějším vinným sklepům na světě. Nezbývá nám tedy než se o tom přesvědčit osobně. Pod palácem se nachází labyrint chodeb a sklepů o celkové rozloze téměř jeden kilometr s množstvím sudů, které v těchto prostorách uchovávají 600 000 litrů franckých vín. Součástí naší prohlídky bude také degustace místních vín. I my se budeme moci přesvědčit, zda souhlasí tvrzení novinářů, že jen ve Frankách je Sylván lepší než král německých vín – Rýnský Riesling. A také jen zde si můžeme koupit břichaté lahve s vínem zvané Bocksbeutelflasche, jejichž tvar je chráněn jen pro oblast Franky. Odpoledne se projdeme historickým centrem, kde se zachovala řada barokních domů a paláců. Půjdeme kolem renesanční radnice, dómu sv. Kiliána, který je čtvrtým největším románským kostelem v Německu, a uvidíme i baziliku Neumünster s majestátní barokní kopulí a s průčelím z červeného pískovce. Mezi starým městem a opevněným zámkem Marienberg vysoko nad městem překlenuje řeku Mohan obdivuhodný most z let 15. století a i my se přidáme k místní tradici – koupíme si sklenici Sylvánu, který na mostě budeme popíjet. Návrat na večeři do hotelu.
3. den:
Po snídani budeme ohromeni krásou starobylého Bamberku (UNESCO), který stejně jako Řím leží na sedmi pahorcích. Město získalo svůj věhlas nejen výjimečným uměleckým dědictvím, ale také znamenitým pivem. Při procházce městem zavítáme na půvabný Domplatz s honosným dómem, Novou rezidencí a někdejším biskupským palácem. Za podívanou stojí také velkolepý barokní zámek Concordia, nevídaná radnice a především návštěva pitoreskních Malých Benátek s mosty a rybářskými domky lemujícími levé říční rameno. V podvečer zavítáme do třetí vinařské oblasti Frank, kterou je Steigerwald. Půda tohoto středohoří je složena především ze sádrových desek, čemuž odpovídá minerální příchuť ve vínech, o čemž se přesvědčíme při degustaci vín. V podvečer se vrátíme do Rothenburgu. Ve svém volnu budeme mít čas vychutnat si neopakovatelnou atmosféru středověkého města každý po svém. Při toulkách městem na každém kroku narazíme na místní pochoutku, takzvané Schneeballen, čili sněhové koule – hrubé těstové nudle stočené do klubíčka, upečené a posypané buď cukrem, nebo skořicí, kokosem a vůbec vším, co si dokážete představit. Určitě si jich pár jako suvenýr nesmíme zapomenout zakoupit.
4. den:
Po snídani odjedeme do oblasti, která je všeobecně známá jako Francké Švýcarsko. Je nejen nejstarší, ale také jednou z nejkrásnějších turistických oblastí v Německu. Nabízí malebné zelené louky, majestátní vysočinu pokrytou obilnými poli, impozantní zámky čnějící vysoko na skalách, nádherné dolomitské skály a hluboké jeskyně. Zdejší městečka a vesnice s okouzlujícími hostinci a hrázděnými domy vypadají jako ze Sněhurky a sedmi trpaslíků. Město Forchheim bylo ve středověku dvorem králů a důležitým městem obchodu. Staré město tvoří mnoho pečlivě udržovaných hrázděných historických měšťanských domů. Projdeme se po starém kamenném mostě přes řeku Regnitz se sochou Sv. Jana Nepomuckého. Prohlédneme si Královský dvorec, tržní náměstí, zastavíme se u radnice ze 14.–16. století a z městských hradeb s Norimberskou bránou se nám otevře kouzelný pohled do okolí. Malebné městečko Ebermannstadt je písemně doloženo od roku 981 jako císařská "vila Ebermarstad", i když ve skutečnosti je ještě o 400 let starší. Nachází se zde mariánská kaple, nejcennější klenot města, pravděpodobně z románského období, s krásnou madonou. Odjíždí odtud také první parní vláček Franconia ve Franckém Švýcarsku. Ve stylu 60. let budeme projíždět malebným údolím Wiesentalu pozorujíce krajinu v historických vagonech. A nebude chybět ani jídelní vůz! Naší poslední zastávkou bude pitoreskní vesnice Tüchersfeld – díky charakteristickým skalám hrázděným domků, které vypadají, jako by byly ke skalám přilepeny, je vesnička symbolem Franckého Švýcarska a pro svou unikátnost je také vyobrazena na poštovních známkách Deutsche Post. Dominantou města je zřícenina středověkého Horního hradu vysoko nad údolím řeky Püttlach a Dolní zámek, jehož zříceniny se nacházejí na skalním vrcholu uprostřed vesnice. V odpoledních hodinách se vydáme na cestu do ČR. Do Prahy, Brna přijedeme v pozdních večerních hodinách (cca 22 hod.).