1. den:
V brzkých ranních hodinách vyjedeme z Brna (cca 06:30), Vyškova, Prostějova, Olomouce a Prahy (cca 06:00) do Polska. Další nástupní místa: Žďár nad Sázavou 400 Kč, Jihlava 400 Kč, Velké Meziříčí 400 Kč, Velká Bíteš 300 Kč, Uherské Hradiště 400 Kč, Veselí nad Moravou 400 Kč, Strážnice 400 Kč, Hodonín 400 Kč, Břeclav 300 Kč.
Naší první zastávkou bude jeden z nejnovějších přírůstků na seznamu UNESCO v Polsku – evangelický kostel ve Świdnici, který je dnes největším dřevěným kostelem v Evropě. Pokračovat budeme do metropole Dolnoslezského vojvodství – Wrocławi (Vratislavi). V historickém centru nás upoutá nezvykle naježená silueta radnice z 15. století, zavítáme k univerzitě s bohatou Aulou Leopoldina a uvidíme řadu sakrálních staveb, včetně barokního kostela Jména Ježíšova. Zůstane-li nám dostatek času, podíváme se i na gigantický obraz Racławicka panorama ukrytý v rotundě. Dojezd na ubytování, nocleh.
2. den
Po snídani si prohlédneme historicky první hlavní město Polska, Poznaň. Zavítáme na Katedrální ostrov, kde město vyrostlo a který papež Jan Pavel II. nazval místem „zrození Polska“. Nahlédneme zde do nejstaršího polského chrámu se Zlatou kaplí s náhrobky prvních králů. Živým srdcem Poznaně je i dnes Staré náměstí s čilým ruchem a pohádkovou renesanční radnicí. Poté pojedeme do Toruně, která byla díky své architektonické bohatosti a také díky faktu, že zde žil snad nejslavnější astronom všech dob Mikuláš Koperník, zapsána na listinu UNESCO. Podíváme se na Staroměstské náměstí, kde na nás dýchne nejen kouzlo středověké gotiky, ale také vůně vyhlášených toruňských perníků. Dojezd na ubytování, nocleh.
3. den:
Po snídani navštívíme jedno z nejmladších měst v Polsku, Gdyni. Při procházce po nábřeží budeme pozorovat život v přístavu a seznámíme se s největšími atrakcemi města – u břehu zde kotví „plovoucí“ muzeum – torpédoborec Błyskawica a stoletý trojstěžník Dar Pomorza. Další atrakcí je Oceánografické muzeum s mořským akváriem. Potom již vyrazíme do přímořského letoviska Łeby. Odtud se nám naskýtá ideální cesta k pozorování ojedinělé biosferické rezervace UNESCO Słowińského národního parku s pohyblivými písečnými dunami. Duny urazí za rok téměř 10 metrů a časem zde vytvořily dvě jezera, jež se staly skutečným rájem pro ptactvo. Poté si odpočineme na březích Baltického moře, jehož písek ukrývá vzácné jantary, možnost koupání. Večeře v restauraci v Łebě. Návrat na ubytování.
4. den:
Po snídani půjdeme objevovat krásy přístavního velkoměsta Gdaňsk, kdysi nazývaného „Aurea Porta“ – Zlatá Brána Polska. Navštívíme nejvýznamnější části města – za tu nejkrásnější je považována část zvaná Hlavní město – přesvědčí nás o tom řada výstavních budov i to, že právě tudy se kdysi ubíraly slavnostní průvody polských monarchů po Královské stezce. V další části města na nábřeží Motlawy si nenecháme ujít pohled na nejcharakterističtější objekt Gdaňsku – Žuraw, ve středověku největší přístavní jeřáb na světě. Nedaleko odtud stojí jeden z největších cihlových chrámů na světě – prý pojme až neuvěřitelných 25 000 věřících. Zůstane-li nám dostatek času, budeme moci navštívit některou z atrakcí (např. Námořnické muzeum na říčním ostrově Ołowianka nebo historickou radnici s vyhlídkovou věží) nebo posedíme v některé z letních zahrádek a budeme nasávat atmosféru noblesního Gdaňsku. Odpoledne se vydáme k největšímu a nejslavnějšímu polskému hradu – křižáckému Malborku (UNESCO). Mohutný gotický hradní komplex z červených cihel s věžičkami je skutečným labyrintem nespočetných komnat a kaplí s dokonalými detaily. Večer dojezd na ubytování, večeře.
5. den:
Po snídani nás čeká cesta k objevování malebných zákoutí v oblasti Mazurských jezer. Z letoviska Ruciane-Nida podnikneme plavbu na největší jezero v Polsku Śniadrwy do rušného, ale malebného letoviska Mikołajki. Zde je možné se občerstvit, projít po břehu jezera, vychutnat atmosféru a případně se i vykoupat na místní pláži. Přejezd na ubytování ve Varšavě. Večeře v hotelu. Nocleh.
6. den:
Po snídani se vydáme do centra Varšavy a den strávíme toulkami v uličkách hlavního města Polska. Přestože Varšavu v minulosti potkávala četná neštěstí, bylo varšavské Staré město obnoveno po zničení během 2. světové války tak úspěšně, že bylo zapsáno na seznam UNESCO. Středověkou atmosféru města vytváří úzké ulice s domy z 15.–18. století, zbytky obranných hradeb, příkop s barbakanem i půvabné náměstí plné různobarevných fasád. Varšavský královský zámek se stal symbolem polské nezávislosti. Na Královské cestě stojí mimo jiné kostel sv. Kříže, v němž je umístěna urna se srdcem nejslavnějšího polského skladatele F. Chopina. Další „atrakcí“ Varšavy je výšková budova Paláce kultury a vědy z 50. let 20. stol., která byla darem národů SSSR. Pyšní se krásným výhledem z terasy ve 30. patře. Varšava se pyšní řadou vynikajících muzeí, která můžeme ve svém osobním volnu navštívit - muzeem F. Chopina, muzeem Marie Curie Sklodowské nebo také muzeem polské vodky. Senzaci při otevření v roce 2004 však vzbudilo Muzeum varšavského povstání. Během prohlídky si zde uvědomíme historii 63 dnů povstání od nadšení až po zkázu milionového města. Čeká nás stimulovaný průchod kanály nebo 3D film Město ruin. Ubytování, večeře v hotelu, nocleh.
7. den:
Po snídani a přejezdu do Małopolského vojvodství nás čeká nejkrásnější z polských měst – Krakov (UNESCO). Po staletí se královské město pyšní panoramatem katedrály a bývalého královského hradu na Wawelském návrší. Najdeme zde dávné trhové stánky s textilem – sukenice, nejstarší polskou univerzitu a vzácné sbírky umění. I my se necháme unášet středověkou atmosférou původního Starého města s pulzujícím Hlavním náměstím. Ubytování, večeře, nocleh.
8. den:
Po snídani zůstaneme v Krakově, abychom si ještě více mohli vychutnat krásy toho města. Zamíříme také do židovské Kazimierze se starobylými synagogami a renesančním hřbitovem. Odpoledne se vypravíme na cestu zpět do ČR (možnost vystoupit u Ostravy), návrat do Brna cca 20:00, následně do Prahy (cca 22:30).